AktuálisÁltalános iskolaHitéletünk

Karmelita lelkiség a hitoktatásban

Ez év szeptemberétől óvodánkban is elindult a csend lelkiségére épülő francia „Jöjj kövess engem!” elnevezésű karmelita lelkiségű kateketikai módszer alkalmazása a hitoktatásban, mely Magyarországon már a 90-es évektől ismert és alkalmazott modell.

Boldog Marie-Eugene, OCD karmelita szerzetes atya 1933-ban alapította meg a Notre-Dame de Vie (Életadó Boldogasszony) kármelita világi intézményt Franciaországban, ahol a szentség hírében elhunyt szerzetes szellemi végrendeletéhez hűen Noelle le Duc szerzetesnővér alapvető hitoktatási pedagógiát dolgozott ki kisgyermekek részére, segítve őket, hogy találkozhassanak a bennük élő Istennel, és személyes kapcsolatba kerüljenek vele.

A Szentlélek a csendben maga tanítja a gyermekeket.

 A hittan egy találkozás Istennel. A személyes találkozás Istennel belülről, lassan születik meg. A „Jöjj, kövess engem” pedagógia arra épít, hogy Isten úgy akarta, hogy láthatóvá váljék a láthatatlan, és erre valahogyan válaszolnunk kell. A válaszadásra való készséget úgy tanulhatjuk meg, ha már gyermekkorban megpróbálunk Istennel együtt lenni. A sziluettek segítségével a gyermekek az Atya szeretetébe, a Fiúval való közösségbe és a Szentlélek éltető erejébe léphetnek be az érzékszervek bevonásával. A hitoktató maga a Szentlélek. A kellékek, gyertyák, állványok, énekek és a katekéta is az Isten szolgálatában áll. A gyerekek életkorának és érettségének megfelelő utat kínál az Isten igéjéből táplálkozva a személyes Istenkapcsolat ápolására, a testvéri- és közösségi életre való nevelésre és a liturgiába, a szentségi életbe való bevezetésre.

Egy tanév a liturgikus évnek megfelelően 3 részre tagolódik. Ezek az alkalmak a szentmiséhez hasonló felépítésűek és egy liturgikus év eseményeit érintik az Atya-Fiú-Szentlélek hármas egységre fókuszálva.

Év elején az Atyával való kapcsolatra, adventtől a Fiúra és pünkösdtől a Szentlélekre figyelünk. Minden óra a szentmiséhez hasonlóan épül fel.

 Nagyon fontos az előkészület, a nyugalom, a szeretetteljes légkör megteremtése, hogy a tanítást követő csendes imában való találkozásra megnyíljanak a gyermekszívek. Minden alkalommal lelkileg felkészülünk, megszépítjük nemcsak a ruhánkat, hanem lelkileg is ráhangolódunk a foglalkozásokra. Megteremtjük a békés légkört, melyben a gyerekek fogékonyak és nyitottak arra, amit Istenről hallanak. A hitoktató imádkozik a gyermekekért. A Szentírás – tanítás – felolvasása után a gyerekek bevonásával megbeszéljük az életükre vonatkozó részleteket, melyet a csendes ima követ, hogy Isten cselekedhessen bennük. Ezt egy kis tematikus ének és valamilyen oldott légkörű tevékenység, kisebb feladat követ, melyet áldással zárunk le.

Egyházmegyénkből a korábbi években már jártak Franciaországban hitoktatóink, hogy ismerkedjenek az istenkapcsolatban elmélyülést szolgáló modellel. Ma már az ország több pontján is elkezdték alkalmazni a képzéseken résztvevők ezt az utat.

Az idei évtől a sziluettek segítségével a mi óvodásaink, magával az órafelépítési modellel iskolásaink is megismerkedhetnek. A kora gyermekkor kiváltságos időszak a szeretet növekedésére és megalapozására – ideális időszak az Úrral való bizalmi és szeretetteljes kapcsolat kialakítására a gyermekben. Zsatkuné Szabó Mónika világban élő ideiglenes ígéretes karmelita hitoktató kíséri az Istennel való találkozásban gyermekeinket és gyermek szentségimádási alkalmakat is tart minden osztály számára alsó-, és felső tagozatban egyaránt.

A karmelita, Máriás lelkiséggel nemcsak a gyermekek, hanem a szülők is megismerkedhetnek Nyíregyházán, ahol a már 7 éve megalakult kármelita közösség szeretettel várja az érdeklődőket.

Minden októberben Lisieux-i Szent Teréz közbenjárását kérő „Rózsaeső imaest” kerül megszervezésre az örökösföldi Isteni irgalmasság Templomban.

Vágysz-e igazán kapcsolatban lenni Istennel, önmagaddal, embertársaiddal, az Egyházzal?

Első hétfőnként a kapcsolat és szeretetmegélés lényegéről, az istengyermekségünkről, önismeretről, alázatról jézusivá válásunkról, a lelki életünk folyamatainak megértéséről, az Istennel szeretetben való egyesülésről tanulunk a karmelita szentjeinktől és osztjuk meg egymást megerősítő tapasztalatainkat.

Az imádságban elmélyülni vágyó szülőket és nyitott szívű felnőtt korosztályt fogadja a „Hogyan imádkozzunk?” elnevezésű imaiskolába járó hívek köre. Itt esténként 30-40 perc tanítás után rövid megosztásokra kerül sor, ahol katolikus keresztény imaközösségben lelki- és imaéletünkben egyaránt növekedhetünk.

És hogy kik is a karmeliták, mit lehet tudni a karmelita lelkiségről, arról bővebben az alábbi weboldalakon olvashatnak:

Magyarországon Világban Élő Kármeliták oldala: www.ocds.hu

Karmelita szerzetesek oldala: www.karmelitarend.hu

Magyarszéki nővérek oldala: www.karmelita.hu

Marosszentgyörgyi nővérek oldala: www.karmelitakolostor.hu

Zsatkuné Szabó Mónika OCDS-hitoktató